Czy masz problemy z tarczycą?

problemy z tarczycą lekarz

Często czujesz się sennie mimo prawidłowej długości snu? Odczuwasz stres? Jesteś drażliwy? Nie lekceważ tego! Może okazać się, że masz problemy z tarczycą, o których nawet nie wiesz. To dość powszechne zjawisko. Mówi się, że tarczyca może dawać się we znaki nawet milionowi nieświadomych Polaków!

Aby nasz organizm mógł pracować wydajnie i dobrze, powinniśmy zadbać o to, żeby z naszą tarczycą było wszystko w porządku. Ten mały organ odpowiada bowiem za istotne funkcje życiowe – takie jak produkcja hormonów, które wpływają na prawidłową pracę nerwów oraz serca. Jeśli hormony te nie będą produkowane w odpowiednich ilościach, mogą pojawić się u nas problemy zarówno z kondycją włosów czy paznokci, jak i z libidem.

Warto już teraz zapoznać się z najczęstszymi objawami niedoczynności lub nadczynności tarczycy, by móc w miarę szybko zacząć reagować i udać się do lekarza.

zmęczenie przyczyny

Nadczynność tarczycy – jakie objawy?

Ogólnie rzecz biorąc, objawów nadczynności tarczycy może być kilka. Do najczęstszych należą: kołatanie serca, drżenie rąk, słabe mięśnie, chudnięcie mimo braku wprowadzonych zmian w jadłospisie, drażliwość oraz bycie nerwowym.

Niedoczynność tarczycy – jakie objawy?

Warto wiedzieć, że niedoczynność tarczycy również posiada kilka objawów, które zdają się być przeciwstawne do nadczynności. Najpopularniejsze z nich to: znaczne tycie pomimo braku zmiany w jadłospisie, duża senność i uczucie zmęczenia, spowolnienie szybkości przemiany materii, niska umiejętność koncentracji, blada i sucha skóra, wypadające włosy i nawracające poczucie zimna.

lekarz wizyta

Dlaczego nie warto igrać z tarczycą?

Jeśli wystąpiły u Ciebie wyżej wymienione objawy – koniecznie udaj się z do lekarza. Nie wolno ich lekceważyć. Problemy z tarczycą mogą przenieść się na inne części naszego organizmu i wywołać niemałe spustoszenie. Mówi się, że w ekstremalnych przypadkach pozostawiona sama sobie chora tarczyca może doprowadzić nawet do śpiączki! Szczególnie niebezpieczne problemy z tarczycą mogą okazać się dla kobiet w ciąży. Ze względu na poważne zmiany hormonalne płód może ulec uszkodzeniu, a w efekcie – śmierci lub niepełnosprawności po narodzeniu. Poza tym życie z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy przekłada się na nasze samopoczucie. Jesteśmy mniej aktywni, stajemy się mniej produktywni, a nasze relacje z bliskimi na skutek naszej drażliwości mogą ulec pogorszeniu.