Czym jest mezoterapia i w jaki sposób zabieg ten wpływa na skórę?

Igła ze strzykawką zawierającą roztwór do wykonania zabiegu medycyny estetynczej

Chyba każdy z nas chciałby zachować piękno i młody wygląd przez długie lata. O ile jeszcze niedawno taka sytuacja była dla nas niewyobrażalna, to obecnie możemy liczyć na skuteczne – i coraz bardziej dostępne – zabiegi medycyny estetycznej, które są w stanie zdziałać cuda. Jednym z nich jest mezoterapia, która podbija serca (i skórę!) kobiet na całym świecie. W jaki sposób? Przekonaj się, czytając nasz artykuł!

Czym jest mezoterapia?

Mezoterapia to wcale nie tak młody (bo istniejący od lat 50. ubiegłego wieku) trend w dziedzinie medycyny, który jednak dopiero od niedawna zaczął podbijać rynek medycyny estetycznej. Metoda ta została stworzona jako technika leczenia w innych dziedzinach, np. ortopedii przy leczeniu urazów, i do pewnego stopnia jest w tym celu stosowana do dzisiaj.

Sam zabieg polega na nakłuwaniu skóry narzędziem (najczęściej igłą), przez które wprowadza się substancje aktywne działające leczniczo, bezpośrednio do skóry właściwej, czyli środkowej warstwy pokrycia naszego ciała. Jest to technika, która pomaga odmładzać tkanki.

Goła skóra na plecach kobiety

Jak działa zabieg i jakie płyną z niego korzyści?

Podczas nakłuwania skóry, o którym pisaliśmy powyżej, między komórki zostaje wstrzyknięta substancja, której właściwości pozytywnie wpływają na organizm. Do najczęściej podawanych środków należą:

  • Kwas hialuronowy,
  • Aminokwasy i witaminy,
  • Kofeina,
  • Sole mineralne i inne składniki odżywcze.

Oczywiście jest ich o wiele więcej, a wybór konkretnej zawsze powinien być podyktowany celem zabiegu. Wstrzykiwane roztwory mają różnorakie działanie (np. uelastycznianie, regeneracja), lecz ich wspólnym mianownikiem jest opóźnianie starzenia się skóry. Niektóre techniki mezoterapii mogą wspomagać wyszczuplanie czy nawet porost włosów!

Dla kogo mezoterapia?

Ręka osoby podrzucającej strzykawkę z igłąZabieg mezoterapii będzie dobrym wyborem dla wszystkich, którzy pragną odmłodzić się zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, lecz szczególnie poleca się je osobom, które:

  • Pragną pozbyć się zmarszczek,
  • Chcą zmniejszyć widoczność blizn czy przebarwień skóry.

Przeciwwskazania

Na tę metodę powinny uważać osoby uczulone na którąkolwiek z substancji zawartych we wstrzykiwanym roztworze i kobiety w ciąży, a także osoby, u których występują zaburzenia prawidłowego gojenia się ran: hemofilicy, diabetycy, czy pacjenci stale przyjmujący leki przeciwzakrzepowe.

Podsumowanie

Mezoterapia to technika zabiegów, które cieszą się sporą popularnością w gabinetach medycyny estetycznej. Metoda pozytywnie wpływa na wygląd skóry oraz samopoczucie pacjenta, które jest równie ważne, jak zdrowie somatyczne.