Przebarwienia na ciele – przyczyny i leczenie

Przebarwienia na ciele to niemiła przypadłość. Zmiany pigmentowe na skórze mogą nie tylko sprawić, że stracimy pewność siebie, ale również mogą wpłynąć na inne dziedziny naszego życia. Warto wiedzieć, skąd biorą się tego typu zmiany kolorystyczne na skórze i jak im przeciwdziałać lub jak je leczyć.

Przebarwienia na ciele przyjmują zazwyczaj formę plamek umiejscowionych w różnych częściach naszego ciała. Mogą to być plamy na twarzy, rękach czy nogach. Bardzo często również pojawiają się na dekolcie. Jak wiadomo – wszelkie zmiany skórne od razu rzucają się w oczy ludziom z naszego otoczenia. Dlatego warto pozbyć się kłopotliwych przebarwień. Tylko jak skutecznie to zrobić?

Dlaczego powstają przebarwienia i jaką formę przyjmują?

Do przebarwień zaliczyć możemy zarówno piegi jak i ciemne plamy na skórze. Te pierwsze bardzo często wyglądają ładnie, dodając właścicielkom uroku i piękna. Drugie zaś częściej są frustrujące i denerwujące.

Przebarwienia mogą powstawać z różnych względów. Najczęściej w wieku dość młodym powstają w skutek zmian hormonalnych (np. w trakcie ciąży), stosowaniu leków na zmiany hormonalne, czy tez przez używanie tabletek antykoncepcyjnych. Warto wiedzieć jednak, że przebarwienia mogą powstawać również ze względu na obecność promieni słonecznych. Siłę tych promieni potęgują również pewne czynniki. Jeśli używamy perfum z alkoholem, piżma, olejków (np. waniliowego) możemy mieć pewność, że jesteśmy jeszcze bardziej narażone na wytworzenie się plam na skórze. Mają one bowiem pewne funkcje fototoksyczne, które sprawiają, że promienie słoneczne niekorzystnie wpływają na nasz naturalny pigment w skórze.

 

W jaki sposób pozbyć się przebarwień?

Aby pozbyć się przebarwień, możemy spróbować kilku dróg możliwości. Pierwsza z nich jest kuracja samodzielna. Dziś istnieje wiele kremów, maści i wielu innych preparatów przeznaczonych do wywabienia ciemnych plam ze skóry. Ich skuteczność jest jednak dość średnia. Często kremy te lekko tylko rozjaśniają powstałe przebarwienia, które z biegiem czasu i tak mogą na nowo się pojawić po kontakcie z promieniami słonecznymi.

Znacznie lepszym rozwiązaniem może być usuwanie przebarwień za pomocą specjalnego zabiegu naświetlania plam laserem. Taki zabieg przy użyciu lasera Q-switched oferuje na przykład Klinika Ambroziak w Warszawie.

 

Więcej informacji o zabiegu przy użyciu lasera Q-switched znajdziesz pod poniższym linkiem:

https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/laser-q-switched/