Zdrowa dieta nie musi wcale oznaczać całkowitej rezygnacji ze słodyczy. Przy prawidłowej dawce każdy produkt można zaliczyć do swojego jadłospisu. Oczywiście nie należy przesadzać. Istotne jest zachowanie umiaru i rozsądku. Odstępstwa dietetyczne mogą się zdarzać co jakiś czas. Szczególnie jeśli dopiero zmieniamy nasze przyzwyczajenia i próbujemy wprowadzić nowe nawyki. Zaplanowanie słodyczy jako deseru po posiłku nie będzie wcale złym rozwiązaniem. Pozytywnie wpłynie to na utrzymanie silnej woli i wytrwanie w postanowieniach. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę taką opcję. Mogą być to oczywiście ulubione produkty, ale równie dobrze sprawdzą się zdrowsze odpowiedniki. Zazwyczaj są równie smaczne, ale mają nieco lepszy skład.
Dostosowanie diety i ćwiczeń do swojego organizmu
Warto przetestować różne warianty i poszukać najlepszego dla siebie. Inną opcją jest samodzielne przygotowywanie słodkości. Domowe wypieki można w pełni dopasować do swoich potrzeb,. Równocześnie mogą skutecznie zaspokoić potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Warto jednak skupić się na dobraniu poszczególnych składników. Lepiej jest zrezygnować z cukru. Można go zastąpić zmiksowanymi daktylami lub słodzikami. Owoce są doskonałym zamiennikiem. Można traktować je jako przekąskę pomiędzy posiłkami. W trakcie odchudzania szczególnie warto uwzględnić w diecie gatunki, które zawierają mało kalorii. Doskonałym wyborem są wtedy cytrusy. Zapewniają sytość oraz zawierają znaczne dawki witamin i minerałów. Mogą być prostym sposobem na uzupełnienie braków w diecie. Owoce sprawdzą się również doskonale jako dodatek do posiłków. Idealnie smakują zestawione z owsianką lub kaszami. Warto o tym pamiętać przy planowaniu jadłospisu.
Co powinno znaleźć się w diecie?
Produkty zbożowe zawierają również błonnik, który doskonale wpływa na pracę układu pokarmowego. Pobudza go do efektywnego trawienia oraz usuwania nagromadzonych resztek. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia chłonna jelit i wszystkie związki są znacznie skuteczniej przyswajane. Błonnik poprawia również uczucie sytości. Z tego powodu polecany jest osobom w trakcie odchudzania. Pod wpływem wody pęcznieje i szczelniej wypełnia żoładek. Dzięki temu nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości płatków owsianych można zaspokoić głód. Oczywiście należy wtedy kontrolować ilość spożywanego w trakcie dnia pokarmu. Zbyt duże deficyty nie są wskazane i mogłyby odbić się negatywnie na zdrowiu. Zakłada się, że regularnie należy obliczać ogólne zapotrzebowanie organizmu. Od tej wartości można odjąć około sto lub dwieście kalorii, aby pobudzić ciało do spalania nagromadzonych zapasów. Jest to zdrowa ilość i nie powinna mieć niepożądanych skutków.
Przy większych niedoborach energii mogłoby dojść do zahamowania procesu utraty masy ciała oraz do nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach. Z tego powodu warto uważać i rozsądnie planować swój jadłospis na każdy dzień. Kluczowe jest również kontrolowanie dawek witamin i minerałów. Nie może być ich zbyt mało w diecie. W efekcie mogłoby dojść do poważnych niedoborów oraz pojawienia się licznych dolegliwości.