Rodzaje diet odchudzających cieszących się największą popularnością

Mówienie o dietach odchudzających nie jest proste z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że istnieje między nimi spora różnorodność. Pytanie o skuteczność, czas trwania i ewentualne skutki uboczne diet na odchudzanie jest więc wyjątkowo nieprecyzyjne. Chcąc na nie odpowiedzieć warto na początku wyróżnić te rodzaje diet, które cieszą się obecnie największą popularnością wśród osób chcących pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Po pierwsze – dieta Dąbrowskiej

Choć sama autorka diety zwraca uwagę na to, że proponuje rozwiązanie, które przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn i poprawia zdrowie, dziś o diecie Dąbrowskiej mówi się często jako o jednej z najpopularniejszych diet odchudzających, z którymi można się zetknąć w naszym kraju. Plan żywieniowy proponowany pacjentom składa się z dwóch etapów. W czasie pierwszego, nazywanego niekiedy pół-postem, można jeść jedynie owoce i warzywa, w których składzie nie ma skrobi. Drugi etap zakłada wychodzenie z diety i stopniowe wprowadzanie do codziennego menu kolejnych składników.
Skuteczność diety nie jest łatwa do przewidzenia. Przeważnie jest uzależniona od stopnia zaangażowania pacjenta, choć duże znaczenie ma również to, jak rzetelnie podchodzi on do wdrażania zmian żywieniowych po zakończeniu jej stosowania. Zaleca się stosowanie jej pod okiem specjalisty, który będzie czuwał nad jej prawidłowym przebiegiem.

Po drugie – dieta kopenhaska

Choć nie poleca jej już żaden dietetyk, dieta kopenhaska nadal ma ogromne grono zwolenników. Jest zaliczana do diet wyjątkowo restrykcyjnych, a choć trwa tylko 13 dni, potrafi doprowadzić do groźnych zmian w organizmie. Charakteryzuje ją menu, którego należy przestrzegać bez samodzielnego wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji. Te bazuje przede wszystkim na jajkach, befsztykach oraz kawie, a choć pojawiają się w nim także warzywa i owoce, ich ilości są niewielkie. To dieta niskowęglowodanowa i niskokaloryczna. Jej rygorystyczne stosowanie prowadzi do znaczącej utraty ciała, niemal zawsze grozi jednak efektem jo-jo.

Po trzecie – dieta sokowa

Podobnie, jak dieta Dąbrowskiej, również dieta sokowa ma za zadanie przede wszystkim oczyszczenie organizmu. Bazuje na spożywaniu napojów powstających z wykorzystaniem owoców oraz warzyw. Jej zaletą jest to, że wspiera procesy trawienne, a jednocześnie odciąża układ pokarmowy. Jej zwolennicy przestrzegają przed stosowaniem jej przez więcej niż siedem dni, a i tak radzą, aby uważnie obserwować organizm i reagować na każdą niepokojącą zmianę.

Przeczytaj więcej na bezdroza.com.pl

Redakcja obliczaurody.pl