Szczoteczki soniczne – inwestycja w zdrowe zęby i dziąsła

O tym, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że istotne jest zarówno szczotkowanie zębów, jak i ich nitkowanie czy płukanie płynem do higieny jamy ustnej. Nie każdy wie jednak, że szczoteczki soniczne pozwalają zadbać o zdrowie zębów znacznie lepiej niż szczoteczki manualne. Dlaczego warto zainwestować w takie urządzenie? Jaki model wybrać?

Dlaczego warto korzystać ze szczoteczki sonicznej?

Szczoteczki soniczne są bezpieczne dla wszystkich. Nawet osoby, które uskarżają się na wrażliwe dziąsła czy odsłonięte szyjki zębowe, mogą korzystać z nich na co dzień. Używanie szczoteczki sonicznej przypomina szczotkowanie zębów szczoteczką manualną – należy czyścić nią zęby ruchem wymiatającym przez około 2 minuty. Różnica w zabiegu higienizacji jamy ustnej z wykorzystaniem szczoteczki sonicznej polega jednak na tym, że w trakcie czyszczenia urządzenie wibruje, wykonując kilkadziesiąt tysięcy drgań na minutę. Dzięki temu z pasty, wody i śliny wytwarzane są mikroskopijne bąbelki, które wnikają w szczeliny między zębami, dokładnie oczyszczając je z bakterii. To właśnie z tego powodu szczotkowanie zębów z użyciem szczoteczki sonicznej jest efektywniejsze niż przy użyciu szczoteczki manualnej.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Szczoteczki soniczne wyglądem przypominają modele manualne, jednak są wyposażone w silniczek i akumulator, który pozwala im wykonywać nawet 31 tysięcy drgań na minutę. Im więcej drgań wytwarza urządzenie, tym skuteczniej czyści zęby, jednak korzystnie jest wybierać takie modele szczoteczek, które oferują regulację intensywności czyszczenia, czyli różne programy pracy. Szczoteczki soniczne mogą oferować między innymi tryb polerowania zębów czy tryb masażu dziąseł. Kolejną ważną kwestią jest pojemność ich akumulatora, która decyduje o tym, jak często urządzenie będzie wymagało ładowania. Większość sprzętów tego typu wystarczy naładować raz na dwa, trzy tygodnie. Wybierając szczoteczkę soniczną, warto zwrócić też uwagę na funkcję timera, czyli wbudowany licznik, który odmierza zalecane dwie minuty szczotkowania lub co 30 sekund przypomina o konieczności przejścia do czyszczenia kolejnej  „ćwiartki” jamy ustnej. 

Szczoteczki soniczne to urządzenia dostępne w wersji dla dorosłych i dla dzieci – różniące się mocą i wielkością główki. Warto zainwestować w nie po to, aby czyścić zęby i przestrzenie między zębowe najdokładniej jak to możliwe. Przy okazji, szczoteczka zadba także o poprawę kondycji dziąseł.

Redakcja obliczaurody.pl