Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Walka z przeziębieniem

24 lutego 2020

Zazwyczaj pogorszenie samopoczucia przychodzi najczęściej jesienią, albo wczesną wiosną. Uciążliwe objawy, takie jak na przykład: podwyższona temperatura ciała, katar, kaszel, czy ból gardła – skutecznie uniemożliwiają nam czerpanie przyjemności z różnych aktywności. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Jakie kroki najlepiej podjąć? Przede wszystkim nie powinniśmy lekceważyć pierwszych objawów, które zwiastują, że coś niedobrego zaczyna się dziać. Przeziębienie rozwija się niezwykle szybko, dlatego im szybciej zareagujemy – tym mniej uciążliwych objawów nas dotknie. Niekiedy możemy zrobić niewiele, żeby go uniknąć, lecz możemy zrobić wiele aby złagodzić objawy, albo po prostu poczuć się znacznie lepiej. Częstotliwość występowania tego schorzenia zależy głównie od sezonu, jak nie trudno się domyślić. To jedna z najczęstszych przyczyn nieobecności dzieci i młodzieży w szkole, czy dorosłych w pracy.

Sposoby na przeziębienie

Więc jak wyleczyć przeziębienie? W końcu nie zawsze możemy sobie pozwolić na dłuższy pobyt w domu, aby „przeczekać” ten okres, a kolejna sprawa – wirus ten bardzo szybko się rozprzestrzenia. Możemy zupełnie nieświadomie zarazić wszystkich dookoła, z którymi przebywamy, czy to w szkole, czy w pracy. Dlatego tak ważna jest szybka i zdecydowana reakcja.
Najlepszym sposobem jest oczywiście udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli zobaczymy, że coś jest z nami nie tak. Specjalista dobierze nam odpowiednie leki, a także zaleci tygodniowy odpoczynek w łóżku. Czasami jednak, z różnych względów – wizyta u lekarza nie jest możliwa.

W takiej sytuacji warto wspomagać się uzupełnianiem witamin, a także „domowymi” sposobami, jak na przykład picie ciepłego mleka z czosnkiem, czy herbaty z miodem. Nie wszyscy popierają takie sposoby, wręcz są przekonani, że to w niczym nie pomoże – lecz skoro przez pokolenia urosła o nich aż taka sława, coś w nich na pewno musi być! Nawet jeśli w niczym miałyby nam nie pomóc – nie zaszkodzą, a powikłania po zwykłym przeziębieniu, zazwyczaj nieleczonym – mogą być bardzo poważne. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, lecz prowadzi to czasami nawet do zapalenia oskrzeli, czy zapalenia zatok, a nie ma co ukrywać – to zdecydowanie poważniejsze choroby. Często przeziębienie bywa także mylone z grypą, aczkolwiek grypa ma nagły początek, przeziębienie rozwija się powoli.

Grypa a przeziębienie

Przy grypie mówimy o dość poważnie podwyższonej temperaturze ciała, nawet niekiedy przekraczającej 39 stopni Celsjusza! Jak również powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. W okresie, w którym nie trzeba długo szukać, aby złapać infekcję – możemy zrobić bardzo wiele w kierunku uniknięcia takich nieprzyjemności. Nie powinniśmy przebywać zbyt długo w miejscach, gdzie gromadzi się dużo osób – w takich miejscach najłatwiej o przeziębienie. Po powrocie do domu dobrze byłoby stopniowo się ogrzać, wziąć ciepłą kąpiel, czy wypić herbatę z cytryną. Warto również przez cały rok dbać o swoją odporność, wysypiać się i zdrowo odżywiać, wtedy znacznie trudniej „coś złapać”.

Redakcja obliczaurody.pl

Redakcja "Oblicza Urody" to zespół entuzjastów, którzy łączą swoją pasję do zdrowego stylu życia, mody i urody z profesjonalnym podejściem do tworzenia treści. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, aby dostarczać użytkownikom rzetelne informacje, praktyczne porady i najnowsze trendy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

mydło malinowe do pielęgnacji
sweter
Zimowy trening

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zimowy trening