Wybór właściwej antykoncepcji hormonalnej bywa wyzwaniem i wciąż tematem nieco kontrowersyjnym. Najlepszą metodę powinien dobrać nam indywidualnie lekarz ginekolog. Jakie opcje możemy otrzymać, odwiedzając gabinet lekarski i czym charakteryzują się poszczególne środki? Jaka antykoncepcja jest najlepsza? Zapraszamy na krótki przegląd metod antykoncepcji hormonalnej.
Tabletka antykoncepcyjna – dla kogo?
Tabletki antykoncepcyjne, zwane potocznie ,,pigułkami”od wielu lat biją rekordy popularności, dostępne na receptę stały się przyjaciółkami wielu kobiet na całym świecie. Taka kuracja wymaga od nas dyscypliny w codziennym przyjmowaniu i należy do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży.
Poszczególne tabletki różnią się jednak składem i właściwościami, wyróżniamy:
- Tabletki jednoskładnikowe — jak wskazuje nazwa, w swoim składzie mają jedną substancję hormonalną — progestagen, w niskim stężeniu, to tzw. minipigułka. Zalecane młodym dziewczynom i kobietom, które mogą mieć problemy z zakrzepicą. Warto wspomnieć, że nie wpływają na laktację. Przyjmujemy je codziennie, o tej samej porze. Krwawienie przy minipigułce może nie występować lub pojawiać się nieregularnie.
- Tabletki dwuskładnikowe – tego rodzaju antykoncepcja hormonalna zawiera w sobie dwa hormony żeńskie (progestagen i estrogen), w różnym stężeniu. Takie tabletki bierzemy przez 21 dni, później następuje 7 dni przerwy – w tych dniach występuje krwawienie. Przypisuje się im korzystne działanie dla cery i włosów. Nie powinny ich przyjmować kobiety z miażdżycą, niewydolnością wątroby czy nadciśnieniem. Warto wiedzieć, że jedna recepta na antykoncepcję umożliwia nam uzyskanie 3-4 blistrów tabletek.
A może plastry antykoncepcyjne?
Plastry antykoncepcyjne to metoda, w której składniki przenikają do organizmu przez skórę. Mogą być odpowiednie dla osób, które chcą chronić wątrobę przed działaniem tabletek.
Metoda dla zabieganych? Krążki antykoncepcyjne
Ring Inaczej krążek antykoncepcyjny, który umieszczamy w pochwie na 3 tygodnie i tam uwalniane są hormony – w przypadku takiej metody to dwa składniki aktywne. Aplikacja przypomina wkładanie tamponu, jest prosta i szybka. Największą zaletą tej metody jest fakt, że nie musimy pamiętać o niej codziennie, jak w przypadku tabletki antykoncepcyjnej.
Kto powinien wybrać zastrzyk antykoncepcyjny?
Metoda iniekcji to tzw. metoda długoterminowa, zastrzyk antykoncepcyjny odnawia się co trzy miesiące. Jest to metoda, która nie wymaga od nas codziennej dyscypliny w przyjmowaniu tabletek. W składzie znajdziemy jeden hormon – progestagen. Należy jednak pamiętać, że jego działania nie możemy cofnąć przez najbliższe trzy miesiące – to ważne w przypadku złej tolerancji hormonu przez nasz organizm.
Do kogo się udać po receptę? Dobry ginekolog Wrocław prywatnie
Poszukując specjalisty, najczęściej wybieramy prywatne gabinety lekarskie – np. dobry ginekolog we Wrocławiu to na pewno Maciej Zalewski, często polecany oraz mający świetne opinie w internecie. Wypisanie recepty powinien poprzedzić dokładny wywiad lekarski i niezbędne badania. Zaufany lekarz ginekolog z pewnością pomoże dobrać nam odpowiednią dla nas metodę antykoncepcji, z uwzględnieniem naszego stanu zdrowia i stylu życia.
Artykuł sponsorowany