Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak własnoręcznie stworzyć wyjątkową biżuterię?

21 października 2020

Biżuteria DIY cieszy oko swoim pięknem i oryginalnością, a jej unikalny charakter pozwala podkreślić osobowość noszącej ją kobiety. Własnoręczne wykonywanie dodatków do garderoby jest również dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu, rozwijanie kreatywności czy rozwiązaniem na oryginalny prezent. Jak stworzyć biżuterię, która będzie zachwycać swoją niepowtarzalnością? Co potrzebujemy do jej wykonania i jaką technikę wybrać?

Techniki tworzenia biżuterii DIY

Technik tworzenia biżuterii jest bardzo wiele – od prostych, w sam raz dla osób zaczynających swoją przygodę z dodatkami DIY, po zaawansowane, wymagające już dużo więcej wprawy i cierpliwości. Oto kilka podstawowych metod, dzięki którym własnoręcznie stworzymy wyjątkową biżuterię.

Nawlekanie

Nawlekanie jest najprostszą techniką tworzenia biżuterii DIY, z którą poradzi sobie każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Polega ona na przewlekaniu przez koraliki drucika, gumki, rzemyku czy też linki jubilerskiej, zgodnie z wcześniej ułożonym wzorem. 

Tą techniką wykonamy zarówno oryginalne, piękne bransoletki, jak i unikatowe naszyjniki. W zależności od okazji, na jaką tworzymy biżuterię, przy nawlekaniu możemy korzystać z każdego rodzaju koralików – od plastikowych i akrylowych, przez szklane koraliki czeskie czy drobne koraliki Miyuki, po kamienie szlachetne i półszlachetne.

Sutasz

Sutasz należy do bardziej zaawansowanych technik własnoręcznego tworzenia biżuterii, ponieważ wymaga on precyzji, wprawy oraz cierpliwości – wykonywanie dodatków tym sposobem jest bardzo czasochłonne. Do haftu sutaszowego potrzebujemy specjalnych sznurków do sutaszu (stąd popularna nazwa takiej biżuterii), o szerokości od 2 do 5 mm, produkowanych z wiskozy, nylonu i poliestru. Paski łączy się ze sobą i owija nimi oszlifowane kamienie. Dodatkowo taką biżuterię ozdabia się m.in. szklanymi koralikami, jak Fire Polish.

Sutasz to wyjątkowa technika, która sprawdzi się przy tworzeniu biżuterii na każdą okazję – zarówno tej noszonej na co dzień, jak i przeznaczonej na wieczorowe wyjścia. Haftem sutaszowym wykonamy kolczyki, naszyjniki, bransoletki, a nawet pierścionki. Co więcej, dodatki wykonane w ten sposób są lekkie, stąd są bardzo chętnie wybierane jako dodatek kobiecej garderoby. 

Filcowanie

To najstarsza technika tworzenia biżuterii, zwana inaczej spilśnianiem. Do wykonania filcowanych dodatków będzie potrzebna nam wełna i, w zależności od wybranej odmiany spilśniania, ciepłej wody i naturalnego mydła (filcowanie na mokro) lub specjalnej igły oraz podkładki w postaci gąbki (filcowanie na sucho). Zarówno przy pierwszej, jak i drugiej odmianie uzyskamy figury płaskie i przestrzenne, jednak większą kontrolę nad formowaniem kształtu i rozłożeniem barw mamy w przypadku filcowania na sucho.

Biżuterię tworzoną techniką filcowania możemy przyozdabiać różnego rodzaju koralikami, które podkreślą jej charakter lub wzbogacą o dodatkowe elementy. Spilśnianie będzie dobrym rozwiązaniem do pierścionków, kolczyków czy naszyjników i bransoletek w stylu folk, będącymi dodatkiem do codziennej kreacji.

Beading

Beading, inaczej koralikowanie, to technika polegająca na nawlekaniu za pomocą igły i nici drobnych koralików. Przy dodatkach tworzonych techniką beadingu najlepiej sprawdzają się drobne koraliki Miyuki, Toho lub koraliki czeskie.

Beading to metoda, którą wykonamy wyjątkową biżuterię o unikalnym designie. Bransoletki, jak i naszyjniki wykonane tą techniką będą idealnym dodatkiem do codziennych strojów, a także sprawdzą się jako element wieczorowej garderoby. 

Makrama 

To technika wykonywania ozdób z różnej grubości i rodzajów sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka, która znajduje zastosowanie także przy wyrobie biżuterii. Do wykonania dodatków tą metodą potrzebujemy nylonowego sznurka jubilerskiego oraz koralików do bransoletek, jak np. szklanych czeskich koralików Fire Polish lub drewnianych.

Technika makramy umożliwia uzyskanie biżuterii w stylu boho. Dodatki wykonane tym sposobem to minimalistyczne bransoletki, jak i ozdobne, eleganckie naszyjniki.

Wybór koralików do biżuterii

Kiedy już znajdziemy interesującą nas technikę, przychodzi pora na poszukanie odpowiednich koralików do biżuterii. Do wyboru mamy różne rodzaje, począwszy od plastikowych i akrylowych, polecanych osobom początkującym, przez szklane koraliki, jak drobne koraliki Miyuki oraz Fire Polish, aż po kamienie szlachetne, których obecność nada naszej biżuterii efektowności.

Szeroki wybór koralików do bransoletek, naszyjników i kolczyków znajdziemy m.in. na stronie Korallo https://www.korallo.pl/koraliki-do-bizuterii.

Półfabrykaty i narzędzia

Gdy chcemy tworzyć własną biżuterię, nie możemy zapomnieć o półfabrykatach i narzędziach. 

Dostępne są półfabrykaty wykonane z różnych materiałów, jak stop metali jubilerskich, złoto czy srebro, a także o różnorodnej kolorystyce. Ich dobór powinien zależeć od efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Do półfabrykatów zaliczamy m.in. kółeczka zaciskowe, kuleczki zaciskowe, zawieszki czy karabińczyki.

Do podstawowych narzędzi, które mogą się nam przydać przy tworzeniu własnej biżuterii, należą m.in. szczypce, klej, nożyczki i igła.

Biżuteria DIY – jak zacząć

Aby zacząć tworzyć własne dodatki DIY, nie trzeba wiele – wystarczy trochę czasu, koraliki do biżuterii, półfabrykaty i parę narzędzi, jeśli wymaga tego wybrana technika. Dzięki tym paru elementom możemy stworzyć niepowtarzalną i dopasowaną do naszych kreacji biżuterię.

Redakcja obliczaurody.pl

Redakcja "Oblicza Urody" to zespół entuzjastów, którzy łączą swoją pasję do zdrowego stylu życia, mody i urody z profesjonalnym podejściem do tworzenia treści. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, aby dostarczać użytkownikom rzetelne informacje, praktyczne porady i najnowsze trendy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Poznaj działanie niacynamidów
Depilacja laserowa
Dłuższe rzęsy

Jesteś zainteresowany reklamą?